Oğuzhan Cengiz

1977 Doğumlu, Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nden 2013 yılında mezun oldu. 2012 yılına kadar Mersin’de çeşitli reklam ajanslarında Sanat Yönetmenliği yaptı. 2012 Yılından itibaren çalışmalarına çeşitli reklam ajanslarında Sanat Yönetmeni olarak İstanbul’da devam etti. Eğitim sürecinden bu güne yazı karakteri tasarımına ilgi duydu ve çalışmalarına serbest olarak devam etmektedir.
Tasarlamış olduğu “Olba Roman” yazı karakteri ailesi GMK-Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu- “36. Grafik Ürünleri Sergisi”nde “En İyi Yazı Karakteri Tasarımı Ödülü”ne layık görüldü. “Olba” Ekim 2018’de ticari platformda “Milas” ismiyle yayımlandı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, “Sokaktaki Ankara” Projesi kapsamında açmış olduğu yarışmanın “Yazı Karakteri” kategorisinde, tasarlamış olduğu “Ankara Yazı Karakteri” Ankara kent kimliğinin önemli bir parçası olarak kentin tüm kurumsal iletişiminde kullanılmak üzere birincilik ödülünü kazanmıştır.
Tasarımcı halen “Hurufatfont” markası ile yazı karakterleri üretmektedir. Uluslararası platformlarda yayımda 22 yazı karakteri ailesi vardır.


error: Content is protected !!