Mustafa Eren

1944 yılında Denizli’de doğdu. Lisans eğitimini 1972 yılında Mar-mara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda tamamladı.
1974 – 1983 yılları arasında İKSV bünyesindeki İstanbul Festivali’nde Tasarım Yönetmeliği yaptı. Milliyet Sanat, Nokta Erkekçe/Kadınca dergileri, Learusse Ansiklopedisi ve Motif Ajans gibi kuruluşlarda Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi.
Bağımsız olarak 50’den fazla font, 100 civarında özgün hat ve kaligrafi çalışması gerçekleştirdi. Aralarında Giovanni Scog-namıllo’nun editörlüğünü üstlendiği “Bay Sinema”, Seramik Sanatçısı Erdinç Bakla’nın “Tophane Lüleciliği” ve Hattat Hüseyin Gündüz ve Faruk Taşkale’nin “Hilyeler” gibi eserlerinin de bulun-duğu bir çok değerli kitabın tasarım çalışmalarını üstendi.
İstanbul Belediyesi tarafından “İstanbul’un En İyi 100 Grafik Tasarımcısı ve İllüstratörü” arasında gösterildi. Ray sigorta, Türkiye Otelciler Birliği, Balparmak gibi birçok değerli kurumun logo tasarımlarını yaptı.
Çalışmalarıyla; 1970 yılında Türk Ticaret Bankası, Amblem Yarışması birinciliği, 1971 yılında Manajans Ödülü, 1975 yılında Grafikerler Meslek Kuruluşu Basın İlanları Ödülü, 1982 yılında Letraset Uluslararası Ödülü ve 1986 yılında Amerika Letter Pres ödüllerine layık görüldü.
Leonardo Sanat Galerisi, Oda Sanat Galerisi, Bodrum Dibekli-han, Büyükada Büyük Kulüp, Balat Kültür Merkezi ve FSM Vakıf Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde çeşitli sergiler açtı. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde düzenlenen Yunus Emre kaligrafi etkinliklerinde yer aldı. 2020 yılında kaligrafi eserlerinin ve yazı karakterlerinin yer aldığı ‘Kaligrafi’ isimli bir kitap yayınladı.
Halen FSM Vakıf Ün. Güzel Sanatlar Fak. Grafik Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.


error: Content is protected !!