Murat Dorkip

1955 yılında Ankara’da doğdu. 1976 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Grafik Sanatlar Bölümü’nden mezun oldu. 1976-2005 yılları arasında yurt içi ve yurtdışında çeşitli sergilere katıldı. Günümüze dek birçok ödül aldı.Ulusal birçok yarışmaların jürilerinde yer aldı. Grafikerler Meslek Kuruluşu ve ARD Yönetim Kurulu üyesi olarak görev aldı. 1978 yılından bu yana kurucu ortağı olduğu Rekmay Ltd. Şti.’ nin sanat yönetmenliğini yürütmektedir.
1990 yılından beri Hacettepe, Bilkent ve Anadolu Üniversitesi, ayrıca Başkent Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Grafik Sanatlar Bölümü’nün kurucusu ve Grafik Sanatlar Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak dersler ve konferanslar verdi.
Stratejik iletişim danışmanlığı yapmakta olan Dorkip, çalışmalarını Algı Yönetimi, Marka Yönetimi ve tipografi üzerinde yoğunlaştırmıştır.
2011 yılında Türk Hava Kuvvetlerinin 100. yıl etkinliklerinin tüm görsel iletişimini yürütmüştür. F16 SOLOTÜRK Projesi’nin F16 Uçağının tüm kurumsal kimlik tasarımını yapmıştır. (SoloTürk Projesi; 2011 GMK Outdoor tasarım birinciliği ödülü ve 2011 Temmuz’da İngiltere’de dünyanın en büyük hava gösterilerinden biri olan “Air Tatoo”da Sollotürk projesi Tasarım ve Kurumsallığı ile en büyük ve prestijlli ödülünü almıştır.
2010 yılından bugüne dek “TÜRK TASARIM DANIŞMA KONSEYİ’de grafik tasarımcıları temsilen görev yürütmektedir. Birçok Avrupa Birliği Projesinde, “Grafik tasarımcı ve iletişimci “olarak görev almıştır.
Dorkip; grafik çalışmalarını içeren 2 kişisel sergi açmıştır.


error: Content is protected !!