İpek Torun

Ankara doğumlu İpek Torun, Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden 1999’da başarı bursu ile mezun olduktan sonra Ankara’da bir süre çeşitli tasarım ajanslarında çalışmıştır. Daha sonra Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’ne animasyon üzerine yüksek lisans yapmak için gitmiş ve tezini tamamlayana kadar Grafik Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Takip eden süre içerisinde yine Grafik Bölümü’nde Web Tasarımı, Etkileşimli Grafik Tasarım, Sayısal Portfolyo Tasarımı gibi dersler vermiş, aynı zamanda Rektörlük Grafik Tasarım Ofisi’nde basılı mecra üzerine çok sayıda çalışma gerçekleştirmiştir. 2007 yılında, Bahçeşehir Üniversitesi’nde ders vermek üzere İstanbul’a yerleşmiştir.
2014’te Hareketli Tipografi üzerine olan Sanatta Yeterlilik çalışmasını tamamlamış ve şu anda Bahçeşehir Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır.
ATypI Tipografi Konferansı’na, 2005’te ve 2008’de, iki kere konuşmacı olarak katılmıştır. 2006’dan bu yana Apple Final Cut Pro 5 ve 6 için Apple Sertifikalı Eğitmeni ve 2008’den itibaren Apple Danışman Eğitimci (ADE) dir.
Halen Bahçeşehir Üniversitesi, İletişim Tasarımı Bölümü’nde Tipografi, Hareketli Grafik, Kinetik Tipografi ve Mezuniyet Projesi derslerini vermekte olup, bir adet nevi şahsına münhasır ve bir adet tüylü ürkek kedi ile birlikte “harikalar diyarı” İstanbul’da yaşamakta ve çalışmakta, evinde kendisine ve kedisine kolleksiyonunu yaptığı sayısız objeden yer açmaya çalışmaktadır.


error: Content is protected !!