Frances Breen

Wexford, İrlanda’da doğdu. Avusturya ve İrlanda’da yaşıyor ve çalışıyor. Dublin’deki Uluslararası Sanat ve Tasarım Yüksekokulu (NCAD), Grafik Tasarım’dan mezun oldu. Profesor Friedrich Neugebauer ile Avusturya’da yazı tasarımı üzerine, Viyana Uygulamalı Sanat Üniversitesi’nde kitap sanatı üzerine ve Martin Andersch ile Hamburg’da yazı tasarımı üzerine çalışmak için burslar kazandı. 1986’dan beri NCAD, Dublin Görsel İletişim Bölümü ve Eğitim Fakültesi’nde konuk öğretmen olarak çalışıyor.
Uzun yıllardır İrlanda, İskoçya ve İngiltere’deki sanat ajansı topluluklarının eğitimsel ve kültürel projeleri ile ilgileniyor. Tekstil sanatçısı Joanne Breen ile yaptığı yaratıcı ortak çalışmaları ona şairlerle ve farklı görsel medya elemanları kullanan görsel sanatçılarla çalısması için ilham kaynağı oldu. Bu deneyimler bakış açısının genişlemesini ve yeni perspektifler kazanmasını sağladı Kişisel çalışmaları yazının; anlam, yapı, ritm ve müzikalite gibi farklı açılarını araştırmaya yöneliktir. Görsel formunu bu deneyimi ve yazının özünü anlamış olması ortaya koyuyor. Hedefi bu görsel formun yeni bir ışık altında izleyici tarafından deneyimlenmesi.
Sergiler: İrlanda, Londra, Birmingham, Glasgow, Viyena’da Joanne Breen ile iki kişilik sergi. Avusturya, İtalya, Almanya, İrlanda, İngiltere ve İskoçya’da Grup Sergilerine düzenli katılım. 6. Uluslararası Sanatçı Kitapları Trienali Vilnius 2012.